Локомотив спечели Купата България за 2024 при жените

vodna topka Lokomotiv zheni Kupa na Balgariq 2024

Локомотив НН е носителят на Купа България за 2024 при жените. На финала в плувен комплекс Пирин, град Благоевград отборът победи Черноморец с резултат 16:11 и столичанки вдигнаха Купата за втора поредна година.

За най-полезен играч на турнира бе определена състезателката от "Локомотив НН" - Анна-Мария Кюмурджиева

Мъжете не успяха да се класират за Елитната група

klasirane vodna topka mazhe 2023 2024

Мъжете от Локомотив НН, не успяха да се класират за Елитния турнир, от 6 отбора, които ще определят шампиона на България по водна топка. Липсата на късмет изпрати в група А 3 равностойни отбора. Локомотив един път загуби в продълженията от ЦСКА  и един път победи в продължения Аква спорт. Това заедно с точките от победите в редовното време над бургаския Арена, ги остави на 3-то място в класирането. Напред за Елитния турнир продължават ЦСКА и Аква спорт.

Първи мач по водна топка в Благоевград

vodna topka Lokomotiv Blagoevgrad 2023

На 8 октомври 2023 г. женският национален отбор, както и момчетата от софийските клубове "Локомотив НН" и "Левски" изиграха демонстративен (първи в град Благоевград) мач, за да представят красотата на водната топка пред местната публика.

След 21 години БГ прекъсване Локомотив НН игра в квалификациите на LEN Challenger Cup

len womens challenger cup logo

Два български клуба по водна топка играха в европейския турнир LEN Challenger Cup, съобщиха от Българска федерация по водна топка. Това са съставите на Комодор (Варна) при мъжете и на Локомотив НН при жените. Участието идва след прекъсване от четвърт век от последната изява на български отбор в клубните турнири на Стария континент. Това са мачовете с 21-годишна давност на мъжете на Комодор в турнира ЛЕН Трофи през 2002 г. Варненци бяха група с турския ЕНКА, Заибас от Литва, Валета от Малта и финландския Еспоо. Срещите бяха на басейна в Гзира, Малта, а Комодор записа 4 загуби. На същия басейн през лятото мъжкият национален отбор на България игра в европейската квалификация.

Локомотив Никола Нанов бе домакин в Бургас на мачовете от групата си, в която бяха Сиренс (Малта), Цървена звезда (Сърбия), Отър (Великобритания) и Флувиал (Португалия). Червено-черните записаха една победа срещу британския Отър с 14:7 и три загуби и отпаднаха от надпреварата.

Титла и Купа за жените във водната топка

vodna topka Lokomotiv zheni kupa 2023

В средата на месец юни женският отбор на Локомотив НН за четвърти пореден път спечели титлата в държавното първенство по водна топка. На басейн „Парк Арена ОЗК“ в Бургас съставът, воден от Васил Нанов и Андрей Сушков, триумфира със златните медали, след като първо спечели полуфинала срещу Арена Бургас с 24:6. В другия полуфинал тимът на Ботев 2000 със старши треньор Венетка Начева надделя срещу Черноморец с 16:7.

Така решителните мачове за разпределението на медалите противопоставиха шампиона Локомотив НН и Ботев 2000 на финала и бургаските Арена и Черноморец в двубоя за 3-4 място. Любопитно е, че така се повториха срещите на същата фаза в женското първенство от миналия сезон във Варна, където и двата мача завършиха със същите победители, които спечелиха и сега в Бургас.

Първо в мача за бронза Арена (тр. Светозар Владков) успя да се противопостави успешно на Черноморец само в първата четвърт, която спечели с 2:1. След това момичетата от Черноморец на Петър Йонов наложиха превъзходството си, за да спечелят накрая с 16:5.

Във финала за титлата станахме свидетели на нещо незапомнено в българската женска водна топка поне през последните 10, а вероятно и повече години. Много амбицираните и мобилизирани съперници се вкопчиха в яка преса по цялото игрище и така проведоха абсолютно целия сблъсък. Игра на преса по цялото игрище е изключително изтощителна, особено за пълен мач между жени от началото до края и изисква много добра подготовка. Двубоят премина под знака както на бързите атаки на Локомотив НН, така и на много здравата борба във всяко кътче на басейна, което изцеди до последно силите и на двата отбора.

Оказа се, че съставът на Локомотив НН разполага с по-важни козове и заслужено триумфира. На практика резултатът имаше само едно изравняване – при 1:1 още в началото, след което новият стар шампион държа постоянно развитието на срещата. След втората част авансът на отбора от столицата беше 4 гола – 8:4, а последният сигнал дойде при 17:10 за Локомотив НН.

Златните медали на шампионките връчи Димитър Николов – кмет на Бургас, сребърните отличия на Ботев 2000 поднесе Дарий Дановски, председател на БФВТ, а бронзовите медали на Черноморец окичи Свобода Михайлова, член на УС на БФВТ.